Diz ve Bacak Ağrısı Hacamat Tedavisi

Diz ve Bacak Ağrısı Hacamat Tedavisi

BACAK AĞRISININ NEDENLERİ

Periferik Arter Hastalığı

Beyin ve kalp dışında bölgelerdeki büyük damarların tıkandığı bir hastalık olan ‘Periferik Arter’ emboli, tromboz ve stenoz’a (damarların daralması) neden olan iltihaplar nedeniyle görülebilir. Bu durumda bacaklardaki arterlerde kan akışı azalır ve günlük yaşamda bacak ağrıları sıkça hissedilir. Bacak ağrısına, halsizlik, uyuşukluk ve azalan kan akışı nedeniyle kaslarda meydana gelen kan akışı kramplar gibi diğer belirtilere eşlik edebilir.

Derin Damar Trombozu

Bacaklarda bulunan derin toplardamarlarda oluşan pıhtılar bacak ağrısı nedenleri arasındadır. Vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen derin damar trombozu, pıhtının kan akışıyla birlikte akciğere taşındığı durumlarda (pulmoner emboli) hayati tehlikeye yol açabilir. Travmalar, uzun süreli uçak yolculukları, gebeliğin özellikle ilk 6 haftası, fazla kilolar, kemik kırıkları ve doğum kontrol hapları derin damar trombozu nedenleri arasında sayılmaktadır. Belirtileri arasında; yürürken veya ayakta dururken bacaklarda ağrı, şişkinlik, etkilenen bölgede ısı artışı bulunmaktadır.

Siyatik

Siyatik siniri, bel fıtığı nedeniyle basınca maruz kaldığında, sırttan dize kadar olan bölgede ağrılar görülür. Siyatik ağrısı oldukça şiddetli olabilir ve uyuşma, kas güçsüzlüğü, karıncalanma, bacak hareketlerini kontrol etmede güçlük gibi diğer sorunlara neden olabilir. Soğuk havalarda bu hastalığa bağlı olan ağrılar daha da şiddetlenir.

Diyabet

Diyabet hastalarında, kan kan dolaşımının zayıf olması ve hastalığın diğer yan etkileri nedeniyle bacaklarda ağrı riski daha yüksektir.

Alkol

Düzenli alkol tüketimi beyin, periferik sinirler ve kaslar üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Çok fazla alkol tüketen bir kişide bacaklarda yanma, karıncalanma, ağrı, kas güçsüzlüğü ve ısıya hassasiyet gibi yan etkiler görülebilir. Bunun nedeni bacaklardaki ana damarların tıkanmasının ağrıya sebep olmasından kaynaklanır.

Kanser

Kemik kanserinin en sık görülen belirtilerinden birisi vücut geneline yayılan ağrılardır. Ayrıca prostat kanseri pelvik bölge ve üst bacaklarda ağrıya neden olabilir. Kadınlarda yumurtalık ve rahim ağzı kanseri bacaklarda ağrıya sebep olabilir.

Zona

Zona belirtileri arasında vücudun diğer bölgelerinde ve bacaklarda görülen ağrılar bulunmaktadır.

Bacak Ağrısının Tedavisi

Bacak ağrısı için genellikle ağrı kesici ilaçlar ya da krem tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemi ilacın etki süresine kadar hastayı idare eder ve hastada tam bir iyileşme görülmez bacaklardaki ağrıların en kısa süreli tedavisi hacamat ve sülüktür, özellikle sülük tıkanmış damarları açmakta yüzyıllardan beri kullanılan en kısa süreli tedavi yöntemidir.

 

 

Diz ve Bacak Ağrısı Hacamat Tedavisi

Nazar ve musallat için hangi bölgeye hacamat yapilir


Hacamat Tedavisi04/03/2021 00:23:29

arama bölümüne Vesvese Hacamat Tedavisi yazarsanız ilgili yazı çıkacaktır noktaları aynı vesveseyle aynı noktalar


Yorum Yap