Hacamat Neden Yasaklandı

Hacamat Neden Yasaklandı

Hacamat tedavisi bugün dünyanın ilgilisini çekmesine bir sebep de sektör haline gelen, para tuzağına dönen modern tıp bilimine tepki. Öyle ki; altı ay ilaç tedavisi ve fizyo terapiyle gelinecek noktaya hacamat tedavisi ile 25 dakikada ulaşabilmektedir.

 

Bu da devrin pazarlama tarzına uymamaktadır.

 

Sahibi Yahudi olan ilaç firmalarından Eczacıbaşı ismet İnönü’ye gider ve derki. ‘hacamat olduğu müddetçe biz ilaç satamayız. O yıllarda 1940-50 yılları ilaç firmalarının devleşmeye hızla büyümeye başladığı dönemdir ve ismet İnönü hacamat yapana ve yaptırana zorluklar çıkartır ve tarih bu olayları büyüterek günümüze kadar sürükler.

 

Eski sufi dervişi ve Veziri azamlık yapmış idareci, aynı zamanda dünyanın en büyük hekimlerinin önünde saygı ile eğildiği büyük hekim İbni Sina, El-Kanun fit-Tıb(Tıbbın Kanunu) adlı eserinin hikayesini anlatalım.

Bu eserin orjinali şu an Fransa Paris de bir müzede bulunmakta ve Türkiye bu malını isteyip istemediğini bilememekteyiz. Bu son derece değerli kitap nasıl olduda Parise gitti derseniz onu da anlatalım.

İslam’a düşmanlığını herkesin bildiği Ezanı Muhammedi’nin bir süreliğine “Türkçe’ okunmasına zorlayan ismet İnönü eski Osmanlı eserlerine de tahammülü yoktur. İsmet İnönü’nün emri ile bu eserler arasında ayrım yapmadan bir hamal aracılığı ile toplatılır ve çok değerli eski kitaplar yok edilmesi ve Haliç’e atılması için bir hamala teslim edilir. Zira direkt olarak o zamanda devlet eli ile bu iş yapmaktan çekinirler…

Hamal at arabasına eski yazı Osmanlı eserlerini yükler ve eserleri Haliç’e doğrı atmaya giderken Fransız Sefiri{elçisi} neyin atıldığını daha önceden haber aldığı için gizliden hamaldan bu kitapları cüzi bir paraya satın alır ve Kitaplar Fransa ya gönderilir. El-Kanun fit-Tıb adlı eserde bu kitaplar arasındadır bu nedenle bu değerli eser şu an Selimiye veya Ragıppaşa Kütüphanesi’nde değil Fransa müzesindedir. Siyaset dehası Abdulhamid Han zamanında sağlık mektebleri açıp hacamatçı yetiştirmeye çalışmıştır. Abdulhamid Han’ın bu hamlesine karşı hacamata karşı olanlar, berberlerin eline jileti verip usule aykırı ve kişilerin hayatına maal olacağını bilerek  yapılan yanlış uygulamalarla insanları hacamat sünnetinin faydasız olduğuna inandırılmaya çalışılmıştır ve olumsuz dedikodulara ol açacak uygulamalar yapılmıştır.

Tecrübeyle sabit ki hastalıklardan kurtulamayanlar çareyi hacamat yaptırmakta bulunmuştur.

Büyük hekim İbni Sina abd tıp fakültelerinde ders kitabı olarak okutulan fakat sağlık bakanlığımızın adını bile telaffuz etmekten çekindiği el-Kanun Fit-Tıb(Tıbbın Kanunu}

Adlı eserde de hacamat yaptırmanın faydaları sayılamayacak kadar övülmüştür.

Yorum Yap